top of page
hakkimizda_edited.png

Şirketimizin Tarihi

Şirket ortaklarımız 1994 yılında Sarıköy Mahallesi Gönen/Balıkesir adresinde Sarıköy Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. çeltik fabrikasını kurarak çeltik ve pirinç sektörüne girmişlerdir. 2000’li yıllara gelindiğinde fabrikamız ihtiyacı olan çeltiğin bir bölümünün kendimiz tarafından üretilmesine karar vererek zirai faaliyetlere başlamıştır. 200 dekar alanda başlayan bu faaliyet bugün şirketimiz ve şirket ortakları ile beraber 8000 dekarı bulmuştur.

2000’li yılların başında tohum üretici firmaların azlığı nedeniyle kaliteli tohuma ulaşmak zor olduğu için şirketimiz önceleri Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nden temin ettiği orijinal tohumlardan üreterek kendi tohumluğunu yetiştirme yoluna gitmiştir. Bizim tarlalarımızdaki ürünlerin farklılığını gören komşu üreticilerde bizden tohum talebinde bulunmaya başlamışlar.

Tohumluk talebinin artmasıyla beraber şirket ortakları 2011 yılında SARIKÖY GIDA PETROL TARIM İNŞAAT TURİZM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.’ni kurarak zirai faaliyetlerini bu şirket üzerinden sürdürme kararı almışlardır ve 2012 yılında sertifikalı tohumluk üretimine başlamıştır.

Şirketimiz tohumluk ekimi ve üretimi için gerekli nadas arazi temininde sıkıntı yaşamamak için 2013 yılından itibaren de çeltik ekimi yaptığı arazinin bir kısmında münavebeli olarak yazlık ürün ekmeye başlamıştır. Yazlık ürün olarak 1000-1200 dekar civarında domates ekimi ile başlanmış olup bu yıl yaklaşık 300 dekar pancar ve 500 dekar mısır ekilişi ile beraber 2000 dekara çıkarılmıştır. En az iki yıl yazlık ekim yapılarak tarlada tohumluk çeltik ekimi yapılacak şartlar sağlanmaktadır.

20171101_101832_edited_edited.jpg
kurumsal3_edited.jpg

Sarıköy Gıda Petrol Tarım İnşaat Turizm San. ve Tic. Ltd. Şti. 2016 yılı itibari ile bölgemiz ve ülkemiz tarımına ve dolayısıyla ülke ekonomisine daha faydalı olabilmek için tohumluk araştırma ve ıslah çalışmaları yapmak için karar almıştır. Tohumluk üretimi ithalatı ve ihracatı konusunda çalışmalara başlayabilmek için gerekli olan tarım alet, ekipman ve laboratuvar malzemelerini temin ederek envanterimize dahil ettik. Tohum üretimi için gerekli olan izin ve belgeleri de tamamlayarak dosyamıza ekledik ve Özel Sektör Tarımsal Araştırma Kuruluşu olarak tescil edilmiştir.

2017 İtalya Orijinli 2 adet Baldo tipi (FEDRA ve PROTEO), 1 adet Osmancık tipi (RİBALDO) çeşitleri için Tohumluk Test ve Sertifikasyon Merkez Müdürlüğü’ne üretim izni müracaatı yapıldı.

2018 FEDRA, PROTEO ve RİBALDO çeşitlerinin üretimine başlandı. Bulgaristan orijinli 1 adet Osmancık tipi (KİKKO) çeşidi için üretim izni müracaatı yapıldı.

2019 KİKKO çeşidinin üretimine başlandı. Bulgaristan orijinli 1 adet Osmancık tipi (BORANDOTTO) çeşidi için üretim izni müracaatı yapıldı.

2020 BORANDOTTO çeşidinin üretime başlanacaktır.

mission_edited.jpg

Misyon

Yüksek standartlı, kaliteli hizmet vererek müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak, toplum ve iş yaptığımız kurumlar tarafından tarif edilen ortak paydada en yüksek kalitede pirinç ürünleri üreterek bizimle çalışan herkesin yaşamına değer katmak için varız.

vizyon_edited.jpg

Vizyon

Faaliyet gösterdiğimiz her alanda dünyada önde gelen kuruluşlar ile yarışmak, müşteri beklentilerini aşan kalitede mal ve hizmet üretmek ve bunun için nitelikli iş gücünü bünyemizde yaşatmak.

bottom of page